John Mueller de la Google a declarat din nou că actualizările sale de calitate, precum actualizările principale și celelalte din familie, nu pot afecta doar clasamentul unei pagini în Google Search, ci și modul în care Google o caută și dacă Google decide să o indexeze.
John a spus pe Mastodon: “o mare parte din actualizările de calitate pe care le facem de-a lungul timpului pot afecta și explorarea și indexarea.”
John a explicat: “o modalitate simplificată de a vedea asta este dacă Google nu crede că merită să arate o mare parte a unui site în căutare, nu merită să-și petreacă timpul explorând și indexând totul.”
John a mai adăugat că: “de asemenea, chiar și pentru site-urile bune, tendința noastră este să nu explorăm și să nu indexăm totul, pentru că există pur și simplu prea mult conținut pe web.”